Հրապարակված է հոկտեմբեր 16, 2023
Creative Armenia-ն ուրախ է ներկայացնելու 12 ստեղծարար բիզնեսների, որոնք սկսել են իրենց աքսելերացիոն ճանապարհորդությունը: Artbox Accelerator ծրագիրը եզակի հնարավորություն է ընձեռում այս ընկերություններին արդյունավետորեն զարգացնելու իրենց բիզնեսները և մեծ դեր խաղալու ստեղծարար տնտեսության մեջ:
2023 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում՝ 8 շաբաթվա ընթացքում, ընտրված թիմերը կունենան շաբաթական աշխատարաններ, նպատակային առաջադրանքներ և անհատական խորհրդատվություններ, որոնք նախատեսված են նրանց աճը խթանելու համար։ Մենթորների շարքում են փորձագետներ և հաջողակ ձեռներեցներ Հայաստանից և նրա սահմաններից դուրս, այդ թվում՝ Էստոնիայից, Դանիայից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից և Եգիպտոսից։
Artbox Accelerator-ը կուղղորդի ստեղծարար բիզնեսներին մեծացնելու իրենց հաճախորդների ներգրավվածությունը, խթանելու վաճառքը, կայունություն ձեռք բերելու և ավելին։ Ծրագիրը կեզրափակվի իրենց լավագույնս դրսևորած 7 բիզնեսների ընտրմամբ, որոնց կտրամադրվեն մինչև 30,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհներ՝ Artbox -ի ընթացքում իրենց կողմից մշակված բիզնեսի աճի ծրագիրն իրականացնելու նպատակով։
Artbox Accelerator-ին մասնակցող 12 ստեղծարար բիզնեսներն են՝
«Creative Armenia-ում ստեղծարար բիզնեսի առևտրային կենսունակության և կայունության ամրապնդումը մեր հիմնական նպատակներից է։ Այս նպատակն առավել արդյունավետ է իրականացվում Artbox Accelerator-ի միջոցով։ Աջակցելով 12 առաջատար ստեղծարար բիզնեսների՝ երաժշտական արդյունաբերությունից մինչև անիմացիա, նորաձևություն և ոչ միայն՝ մենք մեր ազդեցությունն ենք ունենում Հայաստանի ստեղծագործական արտադրության էկոհամակարգի վրա որպես մեկ ամբողջություն», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
«Կատապուլտ ծրագրում մենք ընդգծում ենք գոյություն ունեցող մշակութային կազմակերպությունների և համագործակցելու իրենց ներուժի կարևորությունը։ Artbox Accelerator-ը եզակի հնարավորություն է ընձեռում նշված կայացած մշակութային կազմակերպությունների համար ներգրավվելու տեղական և միջազգային մշակութային շահագրգիռ կողմերի հետ, ցուցադրելու նրանց աշխատանքը նոր լսարաններին և ամրապնդելու իրենց ստեղծագործական գաղափարները՝ դրանով իսկ հզորացնելով իրենց կապերը համայնքի հետ և ընդլայնելով իրենց իրական ազդեցության շրջանակը հասարակության մեջ», - ասաց «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավար Աննա Գարգարյանը։

Published: October 16, 2023
Creative Armenia is excited to present the 12 creative businesses that started their acceleration journey. Artbox Accelerator Program provides an unparalleled opportunity to these startups to effectively grow their businesses and play a definitive role in the creative industries.
From October to December, 2023, over the course of 8 weeks, selected teams will receive weekly workshops, targeted assignments, and individual consultations designed to boost their growth. The lineup of mentors include experts and successful entrepreneurs from Armenia and the world, including Estonia, Denmark, France, Switzerland, and Egypt.
Artbox Accelerator will guide creative businesses to enhance their customer engagement, grow sales, achieve sustainability, and more. As the program concludes, up to 7 top-performing businesses will be selected to receive up to €30,000 grants to make their business growth plan, developed during Artbox, actionable.
The 12 creative businesses selected for Artbox Accelerator are:
“At Creative Armenia, strengthening the commercial viability and sustainability of creative business is among our core objectives. With Artbox Accelerator this objective is most effectively realized. By supporting 12 leading creative businesses from music industry to animation to fashion and beyond, we influence the ecosystem of creative production in Armenia as a whole,“ said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
“At Katapult, we emphasize the significance of bolstering existing cultural organizations and their potential to collaborate. The Artbox Accelerator presents a distinctive opportunity for these established cultural entities to engage with local and international cultural stakeholders, showcase their work to new audiences, and strengthen their creative concepts, thereby deepening their connections with the community and expanding their genuine public influence.” said Anna K. Gargarian, the head of the KATAPULT Creative Accelerator Program.