Ուրբաթ օրը՝ փետրվարի 17-ին, Creative Armenia-ն իր Artbox տոնախմբության պաշտոնական միջոցառման ժամանակ հայտարարեց Artbox Entrepreneur ծրագրի 24 ընտրված մասնակիցներին, ինչպես նաև Artbox ինկուբատորի սաղմնային դրամաշնորհի 10 հաղթողներին։ Միջոցառումը ողջունեց Creative Armenia-ի արվեստագետների և ստեղծագործողների մեծ համայնքին, հիմնադրամի ծրագրերի մասնակիցներին՝ Artbox ինկուբատորի շրջանավարտներին, Creative Armenia-AGBU Fellow-ներին և Artbox Entrepreneur ծրագրի նոր ընտրված մասնակիցներին: Միջոցառմանը նաև ներկա էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության, ՀԲԸՄ Հայաստանի և Գերմանական Համագործակցության ներկայացուցիչները։
Երեկոն արձանագրեց Creative Armenia-ի ծրագրերից մեկի՝ Artbox Entrepreneur-ի մեկնարկը։ 2023թ․-ի փետրվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում արվեստի տարբեր ոլորտներից ընտրված 24 տաղանդավոր արվեստագետները Artbox Entrepreneur-ի շրջանակներում կմեկնարկեն իրենց ուղին՝ իրենց ստեղծարար կարիերաներին կառուցվածք, ուժ և կայունություն տրամադրելու։ 8-շաբաթյա կարիերայի խթանման գործընթացի ընթացքում այս արվեստագետները կհանդիպեն ակնառու մենթորների և մշակութային առաջնորդների՝ իրենց աշխատանքի շուրջ իրենց Artbox-ը կառուցելու։ Ծրագրի ավարտին նրանք կմշակեն իրենց կարիերայի խթանման նախագիծը որը այնուհետև կյանքի կկոչեն 2,500 երվոյի չափով Artbox դրամաշնորհի միջոցով։
Artbox Entrepreneur ծրագրի 24 մասնակիցներն են՝
Creative Armenia մշակութային հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Հայաստանի կողմից համատեղ իրականացվող Կատապուլտ ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագիրը ուրախ են նաև հայտատրարել Artbox սաղմնային դրամաշնորհի հաղթողներին․ 10 ստեղծարար նախագծեր, որոնք հաջողությամբ ավարտեցին 12-շաբաթյա Artbox ստեղծարար ինկուբատորը և ցուցաբերեցին իրենց ստեղծագործական գերազանցությունը՝ զուգորդված առևտրային հաջողության ներուժով։
12 շաբաթվա ընթացքում ստեղծարար թիմերը, որոնք ներկայացնում են հզոր ժամանակակից նախագծեր թատրոնի, երաժշտության, դիզայնի և այլ ոլորտներում, սերտորեն աշխատեցին ակնառու միջազգային և տեղացի մենթորների և խոսնակների հետ, զարգացնելով իրենց հմտությունները տարբեր ասպարեզներում՝ շուկայի վելուծությունից և մարքեթինգային նախագծից մինչև ֆինանսական պլանավորում և իրավական նորմեր։ Ինկուբացիոն շրջանի ավարտից հետո 23 նախագծերից հետևյալ 10-ը ստացան Artbox սաղմնային դրամաշնորհ՝
«Բեբուկ» թատրոն-ավտոբուսը, որը բեմադրում է տիկնիկային և ստվերային ինտերակտիվ ներկայացումներ երեխաների համար (Անի Երեմյան և Ռուզաննա Պետրոսյան)։
Artbox ինկուբատորի նախագծերի մասին ավելին իմանալու համար այցելեք պաշտոնական ցուցադրության էջ՝ bit.ly/3YhJ7D7 հղումով։
«Artbox-ի մեր առաքելությունն է զարգացնել արվեստագետների և ստեղծագործողների նոր սերունդը, զինել նրանց հիմնարար բիզնես մտածելակերպով և հմտություններով, ուղղորդել նրանց՝ վերածելու իրենց ստեղծարար գաղափարները առևտրային ներուժ ունեցող արտադրանքի։ Մենք անչափ ուրախ ենք շարունակելու այս աջակցությունը՝ սաղմնային դրամաշնորհ տրամադրելով ինկուբացված 23 նախագծերից 10-ին, որոնք աչքի են ընկել իրենց ստեղծագործական և առևտրային ներուժով, ինչպես նաև մեկնարկել Artbox Entrepreneur ծրագիրը։ Սա մեր հաջորդ մեծ ցատկն է դեպի ստեղծարար արդյունաբերության շրջադարձային փոփոխությունը»,- ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
«ՀԲԸՄ Հայաստանը ուրախ է լինել Artbox-ի համայնքի մի մասը, քանի որ այսօր մենք նշում ենք ոչ միայն ինկուբատոր ծրագրի հաջող ավարտը, այլև ողջունում ենք նոր Artbox Entrepreneur ծրագրի մասնակիցներին, ովքեր պատրաստ են մեկնարկելու իրենց բիզնես մտածելակերպի և հմտությունների զարգացման ուղին։ Հայաստանի ստեղծարար տնտեսության պայծառ ապագան ուղիղ կապ ունի այս համայնքի կենսունակության հետ, քանի որ ստեղծարար սեկտորը հանդիսանում է նորարարության, աշխատանքի և աճի գլխավոր ասպարեզներից։ «Կատապուլտը» անհամբեր սպասում է Artbox-ի նորանոր սերունդներ ողջունելուն և պատրաստ է որպես գործընկեր սատար կանգնելու և առաջխաղացնելու այս համայնքը» – ասաց «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ստեղծագործական ռազմավար և ղեկավար Աննա Գարգարյանը։
Artbox-ը Creative Armenia-ի հեղինակային ծրագիրն է։ Creative Armenia-ն առաջատար հիմնադրամ է ամբողջ հայության համար։ Artbox-ը իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ՝ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում։
Ոգեշնչված բիզնեսի և տեխնոլոգիաների նորարարական մեթոդներից՝ Artbox Ինկուբատորը ինկուբատորի մոդելի վերաարտադրումն է արվեստի աշխարհի համար. դինամիկ ձեռնարկատիրական համակարգ, որն աջակցում է արվեստագետներին և օգնում զարգացնել իրենց գաղափարները՝ դարձնելու դրանք առևտրայնորեն կենսունակ և ներդրումային: Ինկուբատորի մասին ավելին իմանալու համար այցելեք մեր կայք՝:

On Friday, February 17, Creative Armenia announced the 24 selected participants who will join Artbox Entrepreneur as well as the 10 winners of the Artbox Incubator seed funding grant during its official Artbox celebration event. The event welcomed Creative Armenia’s community of artists and creators, Artbox Incubator alumni, the Creative Armenia-AGBU Fellows, and the newly selected participants of the Artbox Entrepreneur program, along with representatives from European Union delegation in Armenia, AGBU Armenia, and GIZ Armenia.
The evening marked the beginning of the new edition of Creative Armenia’s Artbox program – Artbox Entrepreneur. The program is an online career accelerator that will run from February to April of 2023. Selected 24 talented artists from across the arts will go through an 8-week career acceleration process, during which they will meet and learn from world-class mentors and leading creators, strengthen their skills in business planning, market analysis and communications and develop an individually tailored career acceleration plan which they will bring to life through the €2,500 Artbox grant.
The 24 artists to take part in Artbox Entrepreneur program are:
Creative Armenia and AGBU Armenia, in frames of KATAPULT Creative Accelerator Program, are also delighted to announce the winners of the Artbox seed funding grant, the 10 creative projects that have successfully completed the 12-week Artbox creative incubator and showcased artistic excellence combined with strong market potential.
From October to December of 2022, for 12 weeks, the selected teams, representing cutting-edge projects in theater, music, design, and beyond,worked with international and local mentors and keynote speakers to develop various aspects of their creative projects – from market analysis and marketing plan to financing plan and legal rights – and to create their signature project deck and pitch.
Out of total 23 projects incubated at Artbox, the 10 projects that received Artbox seed funding grant are:
To explore all Artbox Incubator projects, visit the official showcase page.
“Our mission with Artbox is to champion a new generation of artists and creators, equipping them with fundamental business mindset and skills and guiding them to develop their creative ideas into cutting-edge, marketable products. We are so happy to further this support by granting seed funding to 10 of the 23 incubated projects that have demonstrated artistic and commercial power, as well as kickstarting the Artbox Entrepreneur program. This is our next big leap toward a paradigm shift in the creative industries,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
“AGBU Armenia is thrilled to be a part of the Artbox community, and today we celebrate not only a successful group of incubator graduates, but an incoming cohort of Artbox Entrepreneurs ready to tackle their business development journey. Armenia’s bright economic future is directly tied to the vibrance of its creative economy, the primary sector for innovation, employment, and growth. Katapult looks forward to inaugurating many more rounds of Artbox to come, and we are here to support and advocate for this community as an institutional partner.” said Anna Gargarian, Creative Strategist and Lead at Katapult Creative Accelerator Program.
Inspired by innovative methods in business and tech, Artbox is a reinvention of the incubator and accelerator models for the art world — a dynamic entrepreneurial system that supports artists in developing their ideas into commercially viable and investable creative products and personal brands. To learn more about the program, visit our website.
Artbox is a signature program of Creative Armenia arts foundations designed to provide comprehensive support to creative ideas, projects, and businesses with potential for commercial success. It is funded by the European Union in Armenia and launched in partnership with AGBU Armenia within the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.