2023 թվականը Artbox-ի 7 ցուցանիշներով
Դեկտեմբեր ամիսը կատարյալ ժամանակն է հետադարձ հայացք գցելու և հասկանալու համար, թե ինչ ձեռքբերումներ ենք ունեցել։ Artbox-ի 4 ծրագրերի իրականացման (Incubator, Entrepreneur, Hub, Accelerator) և 190 ստեղծարար ձեռներեցներին և թիմերին տրամադրած աջակցության արդյունքում 2023 թվականը Artbox-ի և հայաստանյան ստեղծարար ոլորտի ներկայացուցիչների վրա մեծ ազդեցություն է ունեցել։ Այն ամփոփել ենք 7 ցուցանիշների միջոցով՝ համադրելով հստակ արդյունքները շահառու համայնքի արձագանքի հետ։
Սկսած LEGO-ի նախկին տնօրենի հետ արտադրանքի մշակումից և Centre Pompidou-ի հետ լսարանի ներգրավումից մինչև Tate-ի հետ առաջնորդություն ՝ Ֆրանսիայի, Դանիայի, Միացյալ Թագավորության և այլ առաջադեմ երկրների լավագույն փորձը հասանելի ենք դարձրել հայ արվեստագետների համար։ «Դաիվա Նալդալը [Artbox Accelerator մենթոր և նախկինում Lego LEGO IDEAS-ի տնօրեն, Մարքեթինգի տնօրեն] լիարժեք մտագրոհ կատարեց բրենդի շուրջ և մեծապես օգնեց իր գաղափարներով», - ասում է նորաձևության դիզայներ Նենսի Ավետիսյանը։ Աշխատանքային փորձը միավորելով բացառիկ նվիրման հետ՝ Artbox-ի մենթորները իրենց տեսակով եզակի են։
Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի գործընկերների հետ միասին Artbox-ը 42 ստեղծագործողների իրենց բիզնես, մշակութային, կարիերայի և խթանման նախագծերը կյանքի կոչելու հնարավորություն է տվել։ Այս ներդրումը ստեղծարար ոլորտում ստեղծագործողների եկամուտների աճի և շահույթի հասնելու համար է՝ կայունության հասնելու վերջնական նպատակով: Հաջողակ ստեղծագործ ձեռներեցների թվում, որոնց մենք աջակցել ենք, գուցե ցանկանաք իմանալ ավելին ԲԵԲՈՒԿ-ի շարժական թատրոնի մասին, որը տիկնիկային ներկայացումներ է կազմակերպում, և իհարկե դիզայներ Միքայել Սիմոնյանի Mischa ապրանքանիշի կողմից վերջերս թողարկված աքսեսուարների վերջին հավաքածուի մասին, որը հայկական արագիլի ձոներգությունն է՝ մոխրագույնի բազմաթիվ երանգներով:
Հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ ստեղծարար ոլորտներում աշխատատեղերի ստեղծմամբ Artbox-ը ծառայել է որպես տնտեսական աճի խթան՝ կոտրելով «շահույթ չունեցող» արվեստագետի կարծրատիպը: Աշխատատեղեր երաժիշտների, ջուլհակների, տեսանկարահանողների, ինչպես նաև նախագծերի ղեկավարների, շուկայագետների համար և սրանք միայն որոշներն են. այս աշխատատեղերը իրենց ներդրումն ունեցան տնտեսության բաղադրիչ կազմում` միևնույն ժամանակ ստեղծագործ մասնագետների համար բացելով իրենց տաղանդով և ստեղծարարությամբ ապրուստ ստեղծելու հեռանկարներ:
Թիրախավորելով մշակութային հաստատությունները որպես շահառու՝ Artbox Hub-ը անջնջելի հետք թողեց ստեղծարար ոլորտում։ Կենսունակ մշակութային կենտրոններ դառնալու նպատակով ծրագրի արդյունքում ֆինանսավորվեցին 9 հաստատություններ։ Ծառայելով որպես գեղարվեստական ստեղծագործության և զրույցի գործունյա կենտրոններ՝ այս հաստատությունները արվեստագետներին և ստեղծագործ համայնքներին ապահովելու են սնուցող միջավայրով, որտեղ արվեստը ծաղկում և տարածվում է: Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի այգում շուտով կտեսնեք բաց բեմ և արվեստի սրճարան, նաև կտեսնեք, թե ինչպես է Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը կերտում թվային արվեստի ապագան մեր տարածաշրջանում… Հետևեք և կտեսնեք ավելին:
Գնահատելով առցանց հաղորդակցման հնարավորությունները՝ նաև շարունակում ենք կարևորել դեմ առ դեմ հանդիպումները, որպես ամուր համայնքի ձևավորման հնարավորություններ: Միասնական աշխատարաններից մինչև մտորումներ հրահրող զրույցներ միջազգային գործունեություն ծավալելու, լսարան ստեղծելու և առցանց վաճառքներ իրականացնելու մասին՝ Artbox միջոցառումները ձեռնարկատիրական նպատակների հանդիպման վայրն են: «Artbox-ն ընդլայնեց մեր կապերը գաղափարակից մասնագետների հետ: Շնորհակալություն այս միջոցառումների համար»,- ասում է Սոնա Բուդաղյանը Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնից:
Որպես ներդրում արվեստի ապակենտրոնացման գործում՝ Artbox-ը ստեղծագործական զարկեր է տարածել և՛ քաղաքային, և՛ գյուղական միջավայրերում։ Արդյունքում մեր կողմից աջակցություն ստացած ծրագրերի զգալի մասի արմատները մայրաքաղաքից դուրս են: Այս նախաձեռնությունները ոչ միայն հարստացնում են երիտասարդ սերունդների մշակութային կյանքը (ինչպես Կողբի գեղարվեստի դպրոցի առաքելությունն է), այլև կայուն եկամուտներ են ստեղծում գյուղացի արհեստավորների համար (Rug Code-ը գորգերի միջոցով տեղի արհեստավորներին կապում է միջազգային հաճախորդների հետ)՝ մասնակցելով Երևանից դուրս մշակութային և տնտեսական ծաղկունքին:
«Artbox-ն իմ կարիերայի համար խթան հանդիսացավ: Իհարկե, դեռ շատ աշխատանք կա անելու, բայց արդեն տեսնում եմ, թե ստեղծագործական քաոսն ինչպես է իմաստավորվում և նոր կերպար ստանում, նոր և արժեքավոր կերպար»,- ասում է գրաֆիկ դիզայներ Մհեր Գաբոյանը։ Հպարտությամբ ենք ունկնդրում այն պատմությունները, որոնք վկայում են մասնակիցների կյանքում Artbox-ի բերած բեկումնային փոփոխությունների մասին: Ինչպես ասում են՝ արվեստագետին «տվեք» Artbox և նա մի ամբողջ կյանք ինքնաբավ կլինի:
Լավագույնն առջևում է․ 2024 թվականը խոստանում է լինել ավելի քան զբաղված և համարձակ տարի: Մշակութային և ստեղծարար ձեռներեցության հաջողություններին հետևելու համար բաժանորդագրվեք մեր տեղեկագրին:

Artbox 2023 in 7 Numbers
The end of December is the perfect time to look back in the rear mirror and realize how much has been achieved. With 4 Artbox programs completed (Incubator, Entrepreneur, Hub, Accelerator) and more than 190 creative entrepreneurs and teams supported, 2023 has been a synonym of impact for Artbox and the Armenian creative industries. We have summed it up in 7 numbers, concrete results, and a few testimonials from our community.
From product development with LEGO® and audience development with Centre Pompidou to leadership with Tate, we brought the best practices from France, Denmark, the UK, and beyond to the Armenian cultural players. “Daiva Naldal [mentor for Artbox Accelerator and an ex-LEGO®] fully brainstormed about the brand and helped a lot with her ideas,” says fashion designer Nensi Avetisian. Blending hands-on expertise with outstanding dedication, Artbox mentors are one-of-a-kind.
Funded by the European Union in Armenia and together with partners at AGBU Armenia, Artbox has offered 42 creative players the opportunity to bring their business plans, hub plans, career plans, and growth plans to life: an investment to generate revenue growth and profit in the creative industries with a keen eye on sustainability. Among the successful creative entrepreneurs we powered, you might want to check out Bebook’s bus theater which offers puppet performances, or Mischa’s recent collection of accessories, created by fashion designer Mikayel Simonyan, a tribute to the Armenian stork in many hues of gray.
With pride, Artbox has fostered economic growth with the creation of jobs in the creative industries, breaking the stereotype of the “starving artist.” Musicians, weavers, videographers but also project managers and marketers, just to name a few: these positions contributed to the economic fabric while opening perspectives for creative professionals to live off their talent and creativity.
Targeting cultural institutions, Artbox Hub left an indelible mark on the creative landscape by funding 9 institutions to become vibrant cultural centers. Serving as dynamic nuclei for artistic creation and conversation, these hubs will provide artists and communities with a nurturing environment where art flourishes and is shared. Wait and see an open stage and art cafe springing up from Gabriel Sundukyan National Academic Theatre’s garden-front, Gyumri Technology Center shaping the regional future of digital arts…and much more.
While we believe in the power of online, we also value in-person meetups as occasions to shape a community. From collaborative workshops to thought-provoking talks about how to go international, build an audience, or sell online, Artbox events are where passion meets entrepreneurial purpose. “Artbox expanded our network of like-minded professionals. Thank you for these events!”, Sona Budaghyan from Henrik Igityan National Centre for Aesthetics.
As a contribution to decentralization of art, Artbox has driven creative pulses in urban and rural landscapes. A significant portion of our supported projects finds roots outside the capital. These ventures not only enrich the cultural life of younger generations (that’s the mission of Koghb Art School), but also generate stable revenues for rural craftsmen (Rug Code connects local craftsmen with international customers through carpets), participating in a cultural and economic blooming beyond Yerevan.
“Artbox was a boost to my career. Of course, there is still much work to do, but I can already see the creative chaos coming together and forming something. Something good and valuable”, says Graphic Designer Mher Gaboyan. We take pride when hearing that Artbox was truly a game-changer for our participants. Give an artist an Artbox and you feed him for a lifetime, they say.
The best is yet to come. 2024 promises to be another busy and audacious year. For more discussions around creative entrepreneurship and what cultural success can look like, subscribe to our newsletter!