Ծանոթացեք Բեբուկ թատրոն-ավտոբուսին՝ Անի Երեմյանի և Ռուզաննա Պետրոսյանի ստեղծարար բիզնեսին, որը մասնակցել է Artbox Incubator ծրագրին և արժանացել Artbox-ի սաղմնային դրամաշնորհին՝ ծրագիրը բարեհաջող ավարտելուց և ուշագրավ բիզնես նախագծի փաթեթ ներկայացնելուց հետո։ Բեբուկը շարժական թատրոն է, որը բեմադրում է տիկնիկային և ստվերային ինտերակտիվ ներկայացումներ Հայաստանի բոլոր անկյուններում ապրող 3-10 տարեկան երեխաների համար։ Մենք զրուցեցինք նախագծի պրոդյուսեր Անի Յերեմյանի հետ՝ քննարկելու նախագծի ակունքներն ու ապագա ծրագրերը։
ԲԵԲՈՒԿ շարժական թատրոնի գաղափարը ծնվել է դեռևս 2018թ. ուսանողական նախագծերից մեկի ժամանակ. Ռուզաննա Պետրոսյանը (ԲԵԲՈՒԿ շարժական թատրոնի համահիմնադիրը և գեղարվեստական ղեկավարը) նախատեսում էր իրականացնել «Թատրոն անիվների վրա» նախագիծը, որը, սակայն, հետաձգվեց մինչև 2020թ.-ը, երբ իմ՝ Անի Երեմյանիս (ԲԵԲՈՒԿ շարժական թատրոնի համահիմնադևի և պրոդյուսերի) հետ միասին սկսեց իրականացնել մի շարք մշակութային նախագծեր Գրականության և արվեստի թանգարանում։ Արդյունքում համագործակցության շրջանակը ընդլայնվեց, և արդեն 2021թ. հունիսի 1-ին Գրականության և արվեստի թանգարանում ազդարարվեց ԲԵԲՈՒԿ շարժական թատրոնի գործունեության սկիզբը ստվերների իներակտիվ ներկայացման միջոցով, որը կազմակերպվել էր «Օրրան» բարեգործական հ/կ-ի շահառու փոքրիկների համար։
Նախագծի հետ կապված ամենամեծ նվաճումը, իհարկե, միշտ եղել է և կմնա մեր հավատարիմ հանդիսատեսը՝ այն մարդիկ, որոնք անկախ տարիքից միշտ սիրով են այցելում մեր թատրոն և անհամբերությամբ սպասում են մեր նոր ներկայացումներին։ Արդեն բավականին մեծ բանակ ունենք հանդիսատեսի, մոտ 5000 մշտական հանդիսատես, որոնք մշտապես մեր կողքին են։ Կարևոր նվաճում է նաև մեր ստեղծած թիմը, քանի որ այստեղ հավաքված են ՀՀ ոլորտի լավագույն դերասանները, ինչպես նաև համագործակցում ենք այլ ոլորտների անհրաժեշտ մասնագետների հետ (գրաֆիկ դիզայներ, տեսա-լուսանկարահանում, ռեժիսորներ և այլք)։ Եվ իհարկե, նախագծի շնորհիվ տեղեկացանք Artbox ծրագրի մասին՝ մեր կարևոր նվաճումներից ևս մեկը, որտեղ արդեն ամիսների դժվարին, բայց հաճելի աշխատանքի արդյունքում մեր գաղափարը վերջնականապես ձևավորվեց և վերածվեց բիզնեսի։
Բիզնեսի մեկնարկը բավականին դժվար է տրվել, քանի որ չունեինք թատրոն հիմնելու համար բավարար մարդկային և ֆինանսական ռեսուրսներ: Միայն իմ ու Ռուզաննա Պետրոսյանի կողմից ապահոված համեստ բյուջեով, բավարար գիտելիքներով և շատ մեծ ցանկությամբ ենք հիմնել թատրոնը։ Փնտրում էինք ներկայացումների համար հարմար միջավայր և տարածք, որը հեռու չէր լինի արվեստից և թույլ կտար իրագործել մեր ինտերակտիվ գաղափարները։ Արդյունքում փոխըմբռնման հուշագրեր կնքեցինք և սկսեցինք համագործակցել թանգարանների հետ (Գրականության և արվեստի թանգարան, Հովհաննես Թումանյանի թանգարան), մշակութային կենտրոնների (Արկո Բաղդասարյանի արվեստանոց) և նույնիսկ մշակութային ուղղվածության սրճարանների (Բոհեմ արվեստանոց-թեյարան)։ Նախնական շրջանում թիմը նույնպես շատ փոքր էր և ուներ լավ մասնագետների կարիք. այս բացը լրացրին թատերական ոլորտի մեր ընկերները, դերասաններ, ռեժիսորներ, որոնք սիրով միացան մեր փոքրիկ թիմին և համատեղ ուժերով թատրոնը հասցրին բավականին լավ կետի։ Հրաշալի խթան էր նաև Artbox ծրագիրը իր գիտակ մասնագետներով հանդերձ, որոնց շնորհիվ հիմնարար գիտելիքներ ձեռք բերեցինք ձեռներեցության, բիզնես ղեկավարելու, հաջող կերպով աշխատանքները կազմակերպելու վերաբերյալ։
Մեր թիրախավորումն ունեցող բիզնեսի համար հայկական իրականությունը առաջարկում է և՛ խոչընդոտներ, և՛ բազում հնարավորություններ։ Ինտերակտիվ ձևաչափերով ներկայացումները համեմատաբար նոր են Հայաստանում, հանդիսատեսին երբեմն դժվար է լինում կառավարել նման ազատություն տալուց հետո, քանի որ այս ձևաչափը խորթ է, և շատերը չեն տիրապետում պարզ վարվելակերպի կանոններին։ Սակայն սա հրաշալի հնարավորություն է հայկական իրականության մեջ թատրոնի մասին պատկերացումները փոխելու և այդ փոփոխությունների հիմքը դառնալու համար։
ԲԵԲՈՒԿ շարժական թատրոնը ներկայումս աշխատանքներ է տանում երկու ուղղություններով՝ թատրոն-ավտոբուս ունենալու և առցանց հարթակ տեղափոխվելու։ Ընթանում են աշխատանքներ ավտոբուսի շուրջ բեմադրություններ անելու, տարբեր ծրագրերի շրջանակում ՀՀ մարզերում հյուրախաղեր կազմակերպելու և իրականացնելու վերաբերյալ։ Առցանց հարթակում ունենալու ենք մանկական ինտերակտիվ հաղորդաշար, որին մասնակցելու են նաև մեր հանդիսատես փոքրիկները: Արդեն ունենք պատրաստի սցենարը, շուտով պատրաստ կլինի նաև պրոֆեսիոնալ տաղավարը։
Խորհուրդները շատ են եղել, և բոլորն էլ՝ արդյունավետ։ Կարևորներից մեկը, թերևս, եղել է այն միտքը, որ պետք է հնարավորինս լավ հասկանալ մեր թիրախային խումբը: Մեկ այլ բիզնեսի փորձը ներդնելուց առաջ պետք է ուսումնասիրել սեփական բիզնեսը, շահառուներին, և թե ինչքանով է տվյալ փորձը մեզ հարիր և արդյունավետ։
Artbox-ի շրջանավարտները ի օգնություն արցախահայության
Բարեգործական նախաձեռնություններ Artbox-ի շրջանավարտների կողմից՝ ի աջակցություն արցախցի բռնի տեղահանվածների
Ծանոթացեք Արտույտ, DASEIN, Հովաշ, NENSI AVETISIAN և AVAGYAN ապրանքանիշերի կին հիմնադիրներին, որոնք հանձն են առել աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը:

Meet Bebook theatre-bus, a creative business by Ani Yeremyan and Ruzanna Petrosnyan and one of the projects that took part in the Artbox Incubator program, receiving Artbox seed funding upon successfully completing the program and presenting a strong business plan package. Bebook is a mobile theater, which makes shadow and puppet interactive performances for 3-10 year old children living in all corners of Armenia. We have sat down with the project’s producer Ani Yeremyan to learn about the projects’ origins and the vision for the future.
How was the idea of Bebook born?
The idea of Bebook walking theater was born in 2018 as part of a student project. Ruzanna Petrosnyan, the co-founder and creative director of Bebook, was planning to realize “Theatre on wheels” initiative, which, however got postponed till 2020, when she started working on a series of cultural projects in the Museum of Literature and Art together with me, Ani Yeremyan, the co-founder and producer of Bebook. As a result of this, the circle of collaboration grew and in June of 2021 an interactive shadow theater performance produced for the young beneficiaries of Orran benevolent NGO announced the beginning of Bebook.
What was your inspiration?
Our main source of inspiration are children and the process of working with them. It has always concerned us that there is hunger for culture and art in Armenia, especially among children from the regions, as there aren’t many theaters and entertainment spaces in the regions. Bebook has become beloved by children from the very first production, because it knows how to speak to them. We get inspired by the smiles of our young audiences and they, in turn, get inspired by our sincere disposition.
What are the main achievements so far that you are proud of?
The biggest achievement for our project has always been and will be our loyal audience –  those people who, regardless of their age, always visit our theater and impatiently await our next performances. We already have a pretty significant army of fans, around 5000 people, who are always by our side. Another big achievement for us is the formation of our team. We have gathered great actors, as well as collaborate with professionals from other fields, such as graphic designers, photo- and videographers, directors, etc. And of course, another one of our big achievements has been learning about the Artbox program and  taking part in it. Through months of hard yet enjoyable work, we finally transformed our idea into a full vision and business.
What are the opportunities and challenges of having a business that targets young audiences and families in the Armenian context?
For a business with a target group like ours the Armenian reality, indeed, offers both challenges and opportunities. Interactive theater format is comparatively new to Armenia and because of this it is sometimes difficult to contain the excited audiences after giving them such freedom of interaction. Many people still don’t know how to behave in these situations. However, this is also a wonderful opportunity for us to change the preconceived notions about theater in Armenia and become the basis of these changes.
We know you have big plans for Bebook - could you share some of those with us? How do you see your business growing in the upcoming years?
Our plans for Bebook theater at the moment include two main directions – realization of the theater-bus format and creation of an online platform. We are working on creating performances specially for the bus format and arranging tours in various regions in Armenia. On our online platform we plan to have an interactive series for kids in which some of our audience members will also be involved. We already have the script for the series, and soon the professional pavilion will also be ready.
As alumni of the Artbox Incubator program, is there any business advice you learned during the program that you would like to share with up-and-coming creative entrepreneurs?
There was a lot of advice we received and all of them were very practical and productive. One of the most important ones for us was that we need to fully understand our target group. Before applying other businesses’ learnings and experience to your own project it is important to study your own business, its beneficiaries and how appropriate and productive those learnings would be for your own project.