Հրապարակված է ապրիլ 2, 2024
Artbox ծրագրերը խթան են հանդիսացել բազում հայ կին հիմնադիրների ձեռներեցական գործունեության ճանապարհին։ Տոնելով կանանց պատմության միամսյակը և բազմաթիվ ձեռքբերումները՝ հրավիրում ենք Ձեզ նոր բացահայտումներ անել Artbox-ի շրջանավարտ ստեղծագործ կին ձեռներեցների մասին։
Այս հոդվածում կգտնեք նորաձևության բիզնեսների ետևում կանգնած Artbox ծրագրերի շրջանավարտ հիմնադիրների պատմությունները և նրանց խորհուրդները նոր սերնդի ստեղծարար կին ձեռներեցներին:
Արևիկ Առաքելյան՝ «Արտույտ»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
«Արտույտ»-ը արտադրում է նրբագեղ շարֆեր, որոնք բացահայտում են հայկական մշակույթը՝ հասցնելով այն համաշխարհային մակարդակի։ «Արտույտ»-ի մետաքսե շարֆերի հավաքածուներից երկուսը, որոնք ստեղծվել են հայ գրաֆիկական դիզայներ Գայանե Երկանյանի և հայ կոլաժիստ Վազգեն Բաժբեուկ-Մելիքյանի հետ համատեղ, շնորհանդեսով ներկայացվել են 2022/2023թ.-ի գարնան Միլանի նորաձևության շաբաթում: Ապրանքանիշը նաև անդրադարձ է ստացել Harper's Bazaar Spain-ից և Elle Italy-ից:
«Արտույտ»-ը հիմնադրվել է Արևիկ Առաքելյանի կողմից, որն առաջնորդվել է արվեստի և նորաձևության տարերքով՝ նկատելով հայկական արվեստի թերի ներկայացումը միջազգային ասպարեզում։
Արևիկը դրական փոփոխություն է պատկերացնում նորաձևության ոլորտում, որտեղ նորաձևության խոշոր տները համագործակցում են ավելի փոքր զարգացող ապրանքանիշերի հետ: «Հաստատված տների նշանակությունը գիտակցելով հանդերձ՝ ավելի փոքր կազմակերպություններին հարթակ տրամադրելը և բեմը կիսելը կարող է խթանել բազմազանությունն ու թարմ հայացքները: Այս մոտեցումը ստեղծում է ավելի ընդգրկուն և կենսունակ նորաձևության ասպարեզ, որը նաև շահավետ է նոր կին ձեռներեցների համար»,- ասաց Արևիկ Առաքելյանը։
«DASEIN»-ի համահիմնադիրներ Ինա Աբրահամյան, Աննա Վահրամի և Վանանե Բորյան
«DASEIN»-ը անկախ և յուրօրինակ ամսագիր է՝ նվիրված արդի հայկական իրականությանը, մշակույթին և գեղագիտությանը։ Այն առաջարկում է ժամանակակից գովազդային լուծումներ՝ հիմնված բիզնեսների և տարբեր ոլորտների տեղացի ստեղծագործողների համագործակցության վրա:
«DASEIN»-ի համահիմնադիրները երեք ընկերներ են՝ Ինա Աբրահամյանը, Աննա Վահրամին և Վանանե Բորյանը։ Նրանք արվեստի, դիզայնի և ռեժիսուրայի կատարյալ խառնուրդ են։ Հասկանալով, որ Հայաստանը շատ տաղանդավոր, գեղեցիկ և ոճային անհատների տունն է, որոնք իրենց ներկայացուցչության համար որակյալ հարթակ չունեն, նրանք որոշեցին ստեղծել անկախ ամսագիր, որը կներկայացնի այս անհատականություններին։ Artbox-ի աջակցությամբ հիմնադիրները տպագրեցին ամսգրի առաջին համարը՝ ստանալով բարձրորակ արտադրանք։
Վանանե Բորյանի խորհուրդը այն կանանց, ովքեր ցանկանում են սկսել իրենց ստեղծագործական բիզնեսը. «Հավատացեք ինքներդ ձեզ և կոտրելով անցեք ձեզ հանդիպող ցանկացած հայրիշխանության ապակե առաստաղի միջով»:
Ականջօղ Հովաշի հավաքածուից
«Հովաշ» ապրանքանիշը արտադրում է նուրբ և ձեռագործ զարդեր, որոնք ընդգծում են բնության գեղեցկությունն ու անհատական արտահայտչականությունը:
«Հովաշ»-ի համահիմնադիր Սոնա Հովհաննիսյանը վաղ տարիքից սիրահարվել է ձեռագործ զարդարտադրության արվեստին։ Նա հաճախ այցելում էր հոր արվեստանոցը, որտեղ և գիտակցում է, թե որքան սեր և դրական էներգիա են պարունակում ձեռագործ զարդերը։ Այս գիտակցությամբ հիմնադրվեց «Հովաշ»-ը՝ զարդերի միջոցով անհատներին հզորացնելու համար՝ որպես նրանց յուրահատուկ պատմությունների շոշափելի արտահայտություն:
Սոնա Հովհաննիսյանն իրեն ոգեշնչող կանանց մասին. «Իմ ընտանիքի կանայք եղել են իմ ոգեշնչման ամենամեծ աղբյուրը։ Մասնավորապես, իմ մեծ տատիկի տոկունությունը դժվար ժամանակներում, ինչպիսին Ցեղասպանությունն էր, մեծ ազդեցություն է թողել ինձ վրա: Չնայած դժվարություններին, նա և իր դուստրերը ավելի լավ ապագա ստեղծելու ուշագրավ վճռականություն են ցուցադրել: Նրանց քաջությունն ու հոգատարությունը մշտական հիշեցում են դրական փոփոխությունների առաջ մղելու հարցում դիմացկունության և կարեկցանքի ուժի մասին»:
NENSI AVETISIAN գարուն-ամառ 2024 թ. հավաքածու
«NENSI AVETISIAN»-ը հագուստի և աքսեսուարների ապրանքանիշ է, որն իր մեջ միավորում է հայկական արհեստավարժությունը, փառահեղ և ոգեշունչ ճարտարապետությունը և բնական հումքի օգտագործումը:
Ապրանքանիշը հիմնադրվել է 2020 թվականին Նենսի Ավետիսյանի կողմից՝ Մոսկվայի Արվեստի և դիզայնի բրիտանական բարձրագույն դպրոցն ավարտելուց հետո։ Նենսին մեծացել է տատիկի հետ, որի հայկական մշակութային ժառանգության մասին պատմությունները հանդիսացել են որպես ապրանքանիշի ոգեշնչում։ Այսպիսով, «NENSI AVETISIAN»-ի բոլոր հավաքածուներում միշտ առկա են հղումներ հայ երաժշտությանը, նկարիչներին և ճարտարապետությանը:
Նենսին կողմ է նորաձևության ոլորտում ներառականության և բազմազանության խրախուսմանը: Նա կարծում է, որ հասանելի ռեսուրսներ և մենթորության ծրագրեր առաջարկելով՝ նրանք կարող ենք հզորացնել նորաստեղծ կին ձեռներեցներին՝ ի վերջո նպաստելով ավելի կենսունակ և բազմազան ոլորտի ձևավորմանը:
AVAGYAN աշուն-ձմեռ 2024 թ. հավաքածու
Սոնյա Ավագյանը 5 տարեկանից սկսել է քանդել և վերաստեղծել իր հագուստները և այդ ժամանակվանից ի վեր երբեք չի դադարել անել դա։ 17 տարեկան հասակում նա հիմնադրել է իր «AVAGYAN» ապրանքանիշը։
Իր ձեռներեցության ճանապարհին բազում կանայք ոգեշնչել են Սոնյային շարունակելու իր գործը։ Նրանցից վառ հիշում է Ռուզաննա Տոռոզյանին, որը հիմնել է Գորիսի կանանց զարգացման ռեսուրս-կենտրոնը և հզոր ազդեցություն է ունեցել Սյունիքի համայնքի վրա։
«AVAGYAN» ապրանքանիշի ձեռքբերումներից մեկը, որով Սոնյան հպարտանում է, Հայաստանում հավաքածուի ամբողջական ստեղծումը և կարի արտադրության ավանդական մեթոդները պահպանող մարզերի կանանց աջակցելն է։
«Բոլոր կանանց խորհուրդ եմ տալիս մշտապես լսել իրենց ներքին ձայնին, վստահել իրենց զգայարաններին և աշխատել, աշխատել, աշխատել», - ասում է Սոնյա Ավագյանը։
Artbox-ի շրջանավարտները ի օգնություն արցախահայության
Բարեգործական նախաձեռնություններ Artbox-ի շրջանավարտների կողմից՝ ի աջակցություն արցախցի բռնի տեղահանվածների
Artbox Accelerator-ը հատկացրել է 210,000 եվրոյի դրամաշնորհ 9 ստեղծարար բիզնեսների
12 ստեղծարար բիզնեսներ հաջողությամբ ավարտեցին Artbox Accelerator 8-շաբաթյա ծրագիրը և նրանցից 9 բիզնեսներից յուրաքանչյուրը ստացավ մինչև 30,000 եվրոյի դրամաշնորհ՝ խթանելու իրենց բիզնեսների աճը:

Artbox Alumni: Armenian Women Entrepreneurs in Art and Fashion
Artbox has had a catalyzing role in the entrepreneurial journeys of many Armenian female founders. In celebration of Women's History Month and the many achievements of women, we invite you to learn something new about Artbox alumni's creative female entrepreneurs.
In this article, you will find the stories of founders behind Artbox Alumni fashion businesses and their advice to the new generation of creative female entrepreneurs.
Arevik Arakelyan, CEO/Founder – Artuyt
Artuyt produces exquisite scarves that unearth the Armenian cultural tapestry and elevate it for the global markets. Two of Artuyt’s silk scarf collections, created in collaboration with Armenian graphic designer Gayane Yerkanyan and Armenian collagist Vazgen Bazhbeuk-Melikyan, debuted at the Milan Fashion Week Spring 2022/2023. The brand also received mentions from Harper's Bazaar Spain and Elle Italy.
Artuyt was founded by Arevik Arakelyan, driven by a passion for art and fashion, after noticing a gap in the Armenian art representation in the global landscape.
Arevik envisions a positive shift in the fashion industry where major fashion houses collaborate with smaller emerging brands to complement their influence. “While recognizing the significance of established houses, providing smaller entities a platform and sharing the stage can foster diversity and fresh perspectives. This approach creates a more inclusive and vibrant fashion landscape, which is also beneficial for new female entrepreneurs,” said Arevik Arakelyan.
Ina Abrahamyan, Anna Vahrami, and Vanane Borian, Co-founders of DASEIN
DASEIN is an independent magazine about contemporary Armenian presence, culture, and aesthetics. It offers modern advertising solutions based on collaboration between businesses and local creators from various fields.
The co-founders of DASEIN are three friends – Vanane Borian, Anna Vahrami, and Ina Abrahamyan. They make a perfect blend of art, design, and directing. Recognizing that Armenia is home to many talented, beautiful, and stylish individuals without a quality platform for their representation, they decided to create an independent magazine that would showcase these personalities. With the support of Artbox, the founders printed the first issue of the magazine, achieving a very qualified product.
Vanane Borian advises women looking to start their creative business: “Believe in yourself and break through any patriarchal glass ceiling.”
An earring from Hovash's collection
Hovash is a jewelry producer that crafts exquisite, hand-made pieces celebrating the beauty of nature and individual expression.
The co-founder of Hovash, Sona Hovhannisyan, fell in love with the art of making handmade jewelry from an early age. She used to go to her father's studio, where she realized how much love and positive energy handmade jewelry contained. With this realization, Hovash was founded to empower individuals through jewelry as a tangible expression of their unique narratives.
Sona Hovhannisyan about her female inspirations: “The women in my family have been my greatest source of inspiration. In particular, my great-great-grandmother's resilience during challenging times, such as the Genocide, left a profound impact on me. Despite facing adversity, she and her daughters showed a remarkable determination to create a better future. Their courage and care are a constant reminder of the power of resilience and compassion in driving positive change.”
NENSI AVETISIAN Spring Summer 2024 Collection
NENSI AVETISIAN is a clothing and accessories brand fusing Armenian craftsmanship, monumental spiritual architecture, and sustainability.
The brand was established in 2020 by Nensi Avetisian after graduating from the British Higher School of Art and Design in Moscow. Nensi grew up with her grandmother, whose stories about the Armenian cultural heritage inspired the brand. Thus, references to Armenian music, painters, and architecture are always present across all NENSI AVETISIAN collections.
Nensi advocates for the promotion of inclusivity and diversity within the fashion industry. She believes that by offering accessible resources and mentorship programs, we can empower emerging female entrepreneurs, ultimately contributing to a more vibrant and diverse landscape.
AVAGYAN Fall Winter 2024 Collection
Sonya Avagyan started deconstructing and reconstructing her clothes at the age of 5 and never stopped doing that since then. At the age of 17, she founded her brand AVAGYAN.
During her entrepreneurial journey, several women inspired Sonya to continue her work. Among them, she vibrantly remembers Rouzanna Torozyan, who founded the women's resource center in Goris and had a powerful impact on the Syunik community.
One of the AVAGYAN brand’s achievements Sonya is proud of is creating a collection entirely in Armenia and supporting women in regions who carry out traditional methods of garment-making.
“I advise every woman to always listen to their inner voice, trust their senses, and work work work,” said Sonya Avagyan.