Հրապարակված է հուլիս 19, 2023
Creative Armenia-ն ուրախ է ներկայացնել 15 մշակութային հաստատություններ, որոնք կմասնակցեն Artbox Hub ծրագրին, որը աննախադեպ հնարավորություն է տալիս այդ կազմակերպություններին իրենց տարածքները վերածել կենսունակ մշակութային կենտրոնների իրենց համայնքների համար: Ծրագրիը ստեղծվել է Creative Armenia-ի կողմից և իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ «Կատապուլտ» ստեղծարար ակսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում
2023 թվականի հունիսից հուլիս ամիսներին մասնակից կազմակերպությունները, որոնք ներկայացնում են թատրոնի, երաժշտության, տեսողական արվեստի և այլ ստեղծագործական ոլորտները, կաշխատեն միջազգային հաստատությունների բարձրակարգ մենթորների և հայտնի մշակութային առաջնորդների հետ՝ վերանայելու իրենց մոտեցումը մարքեթինգին, հանդիսատեսի ներգրավվածությանը և եկամուտների մոդելներին, մշակելու իրենց տարածքները ակտիվացնելու ռազմավարություն և ստեղծելու մատչելի և հետաքրքիր մշակութային կիզակետեր: Ծրագրի ավարտին հաստատությունները կներկայացնեն իրենց նախագծերը՝ ակտիվացնելու իրենց տարածքները որպես ստեղծագործական կենտրոններ, և նրանցից լավագույնները կարժանանան դրամաշնորհների՝ իրենց ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
Artbox Hub-ին մասնակցող 15 հաստատություններն են՝
«Creative Armenia-ն հպարտ է մեկնարկել Artbox-ի այս հատուկ թողարկումը: Հավատարիմ մնալով մեր առաքելությանը՝ Հայաստանում ստեղծարար արդյունաբերության պարադիգմային փոփոխություն մտցնելու և արվեստագետներին բիզնես գիտելիքներով, ձեռնարկատիրական հմտություններով և առևտրային հաջողության ֆինանսավորում տրամադրելու, մենք արդեն ինկուբացրել և աքսելերացրել ենք ավելի քան 85 ստեղծագործական նախագծեր և ավելի քան 110 արվեստագետների: Այս ամենով հանդերձ, Artbox Hub-ը ոչ միայն կաջակցի առանձին արվեստագետներին կամ նախագծերին, այլև կաշխուժացնի Հայաստանի ողջ մշակութային էկոհամակարգը՝ 15 ակնառու և երկարաժամկետ պատմությամբ մշակութային հաստատություններ դարձնելով ավելի համայնքային, ավելի առևտրային և նորարար», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
«Katapult-ը ոգևորված է Creative Armenia-ի հետ Artbox-ի այս հաջորդ փուլի մեկնարկով, որը մշակութային ասպարեզում իսկապես եզակի կլինի բիզնեսի և ձեռնարկատիրական կրթության առումով: Շատ հաճախ մեր մշակութային հաստատությունները դուրս են մնում արվեստի բիզնեսի մասին խոսակցությունից, սակայն կայուն, բարգավաճ հաստատությունները առանցքային նշանակություն ունեն մշակութային ժառանգության պահպանման և առաջմղման համար: ՀԲԸՄ-ն արդեն մի քանի տասնամյակ աջակցում է Հայաստանի մշակութային հաստատություններին, և մենք ոգևորված ենք այս հնարավորությամբ ոչ միայն ֆինանսական, այլ նաև բիզնես գիտելիքներով աջակցելու: Հաջողություն Hub-ի բոլոր մասնակիցներին: Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, թե ինչ արդյունքների կհասնեք», - ասաց «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ստեղծագործական ռազմավար և ղեկավար Աննա Գարգարյանը։
Creative Armenia-ն մշակութային հիմնադրամ է հայ ժողովրդի համար, որը հայտնաբերում, զարգացնում ու խթանում է արվեստի տարբեր ոլորտների նորարար ստեղծագործողների։ Artbox-ը ստեղծվել է Creative Armenia-ի կողմից և իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ «Կատապուլտ» ստեղծարար ակսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում։
M-S-N-ը կամ գլխավոր խորհուրդը, թե ինչպես դասակարգել անելիքները ըստ առաջնայնության որպես արվեստագետ
«Պարտադիր, ցանկալի և ոչ պարտադիր, բայց հաճելի»։ Կիրառեք M-S-N-ը՝ ձեր ստեղծագործական նախագիծը հաջողությամբ իրականցնելու համար:

Published: July 19, 2023
Creative Armenia is excited to introduce the 15 cultural institutions that will take part in Artbox Hub, which offers an unparalleled opportunity to turn their spaces into vibrant cultural hubs for their communities. The program is developed by Creative Armenia, funded by the European Union in Armenia, and launched in partnership with AGBU Armenia within the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.
From June to July, 2023, the participating organizations representing creative fields of theater, music, visual arts, and beyond will be joined by the leading representatives of distinguished international cultural institutions to develop various aspects of their institutions – from audience strategy to revenue strategy and hub creation plan. At the end of the program, a number of excelling institutions will be selected to receive up to €50,000 grants to bring their institutions’ hubs to life.
The 15 organizations selected for Artbox Hub are:
“Creative Armenia is proud to launch this special edition of Artbox. Being committed to our mission of bringing a paradigm shift in the creative industries in Armenia and equipping creators with business knowledge, entrepreneurial skills, and funding for their commercial success, we have already incubated and accelerated 85+ creative projects and 110+ creators. And yet, Artbox Hub will not only support individual artists or projects but revitalize the entire cultural ecosystem of Armenia, making 15 definitive and long-standing cultural institutions more community-oriented, more commercially-wired and acting toward innovation,“ said Creative Armenia’s Director of Programs Anush Ter-Khachatryan.
“Katapult is thrilled to be launching this next round of Artbox with Creative Armenia, which will truly be one-of-a kind in terms of business and entrepreneurial education for the cultural sector. Too often our cultural institutions are left out of the conversation on the business of art, but sustainable, thriving institutions are central to preserving and promoting cultural heritage. AGBU has been supporting cultural institutions in Armenia for several decades, and we are enthusiastic for this opportunity to not only support financially, but also with business knowledge. Good luck to all the Hub participants! We can’t wait to see what you come up with.” said Anna Gargarian, Creative Strategist and Lead at Katapult Creative Accelerator Program.
Creative Armenia is a global arts foundation for the Armenian people that discovers, develops, and champions innovative talent across the arts. Artbox has been developed by Creative Armenia, funded by the European Union in Armenia and launched in partnership with AGBU Armenia in the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.
M-S-N or the Ultimate Tip to Prioritize as an Artist
Must-Have, Should-Have, or Nice-to-Have? Keep MSN in mind to successfully deliver your creative project. Read on from our Artbox Toolkit.