Հրապարակված է հունիս 10, 2024
Creative Armenia-ն ուրախ է ներկայացնելու 16 ստեղծարար բիզնեսների, որոնք սկսել են իրենց աքսելերացիոն ճանապարհորդությունը: Artbox Accelerator ծրագիրը եզակի հնարավորություն է ընձեռում այս ընկերություններին՝ արդյունավետորեն զարգացնելու իրենց բիզնեսները և զգալի ազդեցություն ունենալու ստեղծարար արդյունաբերության զարգացման մեջ:
2024 թվականի հունիսի սկզբից մինչև հուլիսի վերջ ընկած ժամանակահատվածում՝ 8 շաբաթների ընթացքում, ընտրված թիմերը կմասնակցեն շաբաթական աշխատարաններին, անհատական խորհրդատվություններին և կկատարեն նպատակային առաջադրանքներ, որոնք նախատեսված են նրանց աճը խթանելու համար։ Մենթորների շարքում են փորձագետներ և հաջողակ ձեռներեցներ, որոնք փորձառություն ունեն այնպիսի առաջատար ընկերություններում և հաստատություններում, ինչպիսիք են LEGO®-ն, Parsons-ը, Burberry-ն և ուրիշ մենթորներ, որոնք միանում են ծրագրին աշխարհի տարբեր ծայրերից, այդ թվում՝ Հայաստանից, Ֆրանսիայից, Դանիայից, Նիդեռլանդներից և այլ երկրներից:
Artbox Accelerator-ը կուղղորդի ստեղծարար բիզնեսներին մեծացնելու իրենց հաճախորդների ներգրավվածությունը, խթանելու վաճառքը, կայունություն ձեռք բերելու և ավելին։ Ծրագիրը կեզրափակվի իրենց լավագույնս դրսևորած մինչև 7 բիզնեսների ընտրմամբ, որոնցից յուրաքանչյուրին կտրամադրվի մինչև 30,000 եվրո դրամաշնորհ՝ Artbox-ի ընթացքում իրենց կողմից մշակված բիզնեսի աճի նախագիծն իրականացնելու նպատակով։
Artbox Accelerator-ին մասնակցող 16 ստեղծարար բիզնեսներն են՝
- AAA Audio (Երաժշտական արտադրություն)
Հայկական երաժշտական տեխնոլոգիական ընկերություն, որը մասնագիտացած է վիրտուալ գործիքների ստեղծման և հեռահար ձայնագրման ծառայությունների մատուցման մեջ։ - Ակտուալ արվեստ (Հրատարակչություն)
Հայկական մշակութային կազմակերպություն, որը մասնագիտացած է խթանելու գերազանցությունն արվեստում և մշակութային երկխոսությունները բազմաբնույթ հրատարակչությունների միջոցով։ - Amara (Երաժշտական հրատարակչություն)
Երաժշտական հրատարակչության առաջատար հարթակ, որն օգնում է արտիստներին ձեռք բերել նոր, համաշխարհային ճանաչում: - Avetis (Նորաձևություն)
Կաշեգործության ստուդիա, որտեղ ստեղծվում են ձեռագործ յուրահատուկ և մշտապես արդիական կաշվե իրեր։ - Bars Media (Ֆիլմարտադրություն)
Վավերագրական ֆիլմերի ստուդիա, որը ստեղծում է մարդակենտրոն և ազդեցիկ պատմություններ։ - Cyber Folk (Երաժշտական կրթություն)
Երաժշտական կրթական հարթակ, որը տրամադրում է օնլայն և օֆլայն դասընթացներ երաժշտության արտադրության, դիջեյինգի և կենդանի կատարումների վերաբերյալ: - Film Locations: Armenia (Ֆիլմարտադրություն)
Բիզնես, որի նպատակն է հայկական տեսարժան վայրերը ներկայացնել արևմտյան լավագույն արտիստների և ապրանքանիշների երաժշտական տեսահոլովակներում և գովազդներում: - HAYFILM CLUSTER (Արվեստի կենտրոն)
Արվեստի բազմաոլորտ կենտրոն, որն աջակցում է տեղացի տաղանդներին երաժշտության, վիզուալ արվեստի և կայուն արտադրության ոլորտներում՝ հիմք ընդունելով ներառականությունը, նորարարությունը և կայունությունը: - Library for Architecture (Արվեստի կենտրոն)
Բազմաֆունկցիոնալ տարածք, որը ծառայում է որպես անկախ հարթակ ճարտարապետության տեսության շուրջ քննարկումների և նոր գաղափարների ներկայացման համար, ինչպես նաև ներկայանում է կից գործող մոդելների և մակետների արվեստանոցով։ - Man In Town (Նորաձևություն)
Հայաստանում արտադրված ժամանակակից առօրյա հագուստ և աքսեսուարներ տղամարդկանց համար, որը միախառնում է ավանդական ոճերը ժամանակակից միտումների և երևանյան ոգու հետ։ - Mihr Theatre (Կատարողական արվեստ)
Թատրոն, որը բացահայտում է յուրաքանչյուր շարժման փիլիսոփայական խորությունը՝ միավորելով նկարչությունը, հոգեբանությունը, պարը, փիլիսոփայությունն ու դրամատիկական արվեստը: - Moov Studio (Անիմացիոն ստուդիա)
Անիմացիոն ստուդիա շարժական դիզայնի (մոուշն-դիզայն) ուղղվածությամբ, որը զբաղվում է բացատրողական գովազդային հոլովակների ստեղծմամբ։ - Narine P (Արվեստ և արհեստ)
Բիզնես, որը մասնագիտացած է տուֆ քարերով խաչքարերի և հայկական զարդանախշերի պատրաստման, զբոսաշրջության խթանման, վարպետության դասերի և խաղերի արտադրության մեջ: - Popok Animation (Անիմացիոն ստուդիա)
Ստուդիա, որը համակարգչային գրաֆիկայի ծառայությունների մատուցումից անցում է կատարում սեփական անիմացիոն շարքերի և ֆիլմերի մշակմանն ու արտադրությանը՝ նպատակ ունենալով աշխուժացնել հայկական անիմացիայի ոլորտը և ներկայացնել Հայաստանը միջազգային հարթակներում: - Proper Studios (Ստեղծագործական գործակալություն)
Երևանում և Լոնդոնում գործող ստեղծագործական գործակալություն, որը տրամադրում է բարձր որակի դիզայն և հաղորդակցման ազդեցիկ արտադրանք՝ օգնելով հաճախորդներին հասնելու իրենց նպատակներին: - VINTABILIA (Նորաձևություն)
Վերամշակված հագուստի ապրանքանիշ, որը վերասահմանում է նորաձևության արտադրության մոտեցումը՝ համաշխարհային ուսումնասիրությունների և կայունության, որակի ու ստեղծարարության միջոցով:
«Մենք ուրախ ենք աքսելերացնել 16 տարբեր ստեղծագործական ստարտափների այս շարքը: Առաջնորդելով էքսպոնենտալ առևտրային աճի ներուժ ունեցող մշակութային ձեռնարկությունները և ֆինանսավորում տրամադրելով նրանց աճի համար՝ մենք վերասահմանում ենք մշակութային լանդշաֆտը Հայաստանում՝ բերելով նորարարություն, ապահովելով ավելի բարձր զբաղվածություն ստեղծարար ոլորտում և կայուն աճ», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։

Published: June 10, 2024
Creative Armenia is thrilled to introduce the 16 creative businesses who begin their  acceleration journey. Artbox Accelerator Program offers these startups an unparalleled opportunity to grow their businesses and make a significant impact in the creative industries.
From the beginning of June to the end of July 2024, over 8 weeks, the selected teams will participate in weekly workshops, individual consultations, and carry out targeted assignments designed to accelerate their growth. The lineup of mentors includes experts and successful entrepreneurs with backgrounds in leading companies and institutions such as LEGO®, Parsons, Burberry, and others, joining the program from around the globe, including Armenia, France, Denmark, the Netherlands, and beyond.
Artbox Accelerator will lead creative businesses in improving their customer engagement, increasing sales, achieving sustainability, and more. Upon program completion, up to 7 top-performing businesses will be selected to receive grants of up to €30,000 each, enabling them to implement the business growth plans, developed during Artbox.
The 16 creative businesses selected for Artbox Accelerator are:
• AAA Audio (Music Production)
An Armenian music tech company that specializes in the creation of virtual instruments and the provision of remote recording services.
• Actual Art (Publishing House)
An Armenian cultural organization that specializes in promoting artistic excellence and fostering meaningful cultural dialogues through comprehensive publications.
• Amara (Music Publishing)
A leading platform in the music publishing industry, helping artists reach millions of users by submitting their products to online stores such as Spotify, Apple Music, Deezer, and over 40 other platforms across all continents.
• Avetis (Fashion Brand)
A leather craft studio that handcrafts minimalist, unique leather pieces designed to last a lifetime.
• Bars Media (Film Production)
Documentary film production studio that focuses on human-centric and impactful narratives.
• Cyber Folk (Music Education)
A music education platform that provides offline and online courses in music production, DJ-ing and live performance.
• Film Locations: Armenia (Film Production)
A business that places prominent Armenian locations into the music videos and ads of the best Western artists and brands.
• HAYFILM CLUSTER (Art Space)
A multifunctional hub for creative arts that fosters local talent in music, visual arts, and sustainable production, with a steadfast commitment to inclusivity, innovation, and sustainability at its core.
• Library for Architecture (Art Space)
A multifunctional space that serves as an independent platform for discussions on architecture theory, presents new ideas, and operates a studio for creating models (mock-ups).
• Man In Town (Fashion Brand)
Cool menswear proudly made in Armenia that offers modern casual clothing and accessories for men, blending traditional styles with contemporary trends and the spirit of Yerevan, catering to urban dwellers with high creative and commercial potential.
• Mihr Theatre (Performing Arts)
A theatre that reveals the philosophical depth of every movement by unifying painting, psychology, dance, philosophy and drama arts.
• Moov Studio (Animation Studio)
An animation studio that focuses on motion design and creates explainer commercials.
• Narine P (Arts and Crafts)
A business that specializes in crafting cross stones and Armenian patterns on tuff stone, offering tourist visits and master classes, and producing tuff-based games like Khaghkar.
• Popok Animation (Animation Studio)
A studio that transitions from providing computer graphics services to developing and producing its own animation series and films, aiming to revitalize Armenian animation and represent Armenia internationally.
• Proper Studios (Creative Agency)
Based in Yerevan and London, it provides high-impact design and persuasive communications products, to help clients measurably reach their objectives.
• VINTABILIA (Fashion Brand)
An upcycled sustainable clothing brand that focuses on redefining ethical fashion production through global exploration and dedication to sustainability, quality, and creativity.
“We are excited to accelerate this lineup of 16 versatile creative startups. Championing cultural ventures with exponential commercial potential and providing funding for their growth, we redefine the cultural landscape in Armenia, bringing innovation, higher employment in the creative sector, and sustainable growth,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.