Creative Armenia-ն հայտարարում է բաց կանչ Artbox Incubator ծրագրի համար
Creative Armenia-ն ուրախ է հայտարարել իր հեղինակային Artbox Incubator ծրագրի երկրորդ թողարկման և հայտերի ընդունման պաշտոնական մեկնարկի մասին, որը նախատեսված է զարգացնելու ստեղծարար գաղափարները և դրանք վերածելու բիզնես նախագծերի։
Ծրագրին դիմած և ընտրված ստեղծագործական թիմերը 2024թ.-ի գարնանը 8-շաբաթյա ինկուբացիոն ծրագրի ընթացքում հնարավորություն կստանան գերժամանակակից օնլայն հարթակի միջոցով սովորելու աշխարհի առաջատար բիզնես առաջնորդներից և անվանի մշակութային գործիչներից՝ զարգացնելու ամբողջական բիզնես ծրագիր իրենց նախագծերի համար, որը կներառի բիզնես մոդելի, արտադրության, մարքեթինգային ռազմավարությունը և ոչ միայն։ Նախագծի ամբողջական փաթեթը պատրաստ լինելուց հետո մասնակիցները կստանան բացառիկ հնարավորություն ներկայացնելու իրենց նախագծերը ֆինանսական աջակցության համար՝ իրենց ստեղծարար գաղափարները կյանքի կոչելու նպատակով։ Մինչև 10,000 եվրոյի դրամաշնորհ կհատկացվի մինչև 10 ամենախոստումնալից նախագծերից յուրաքանչյուրին։
Artbox Incubator ծրագրին ծանոթանալու և մինչև ծրագրի վերջնաժամկետը՝ փետրվարի 29-ը, 2024թ․, դիմելու համար կարող եք այցելել կայքը։
«Թեև մեզ համար կենսական նշանակություն ունի արդեն իսկ գոյություն ունեցող ստեղծարար բիզնեսների, մշակութային հաստատությունների և անհատ ստեղծագործողների զարգացմանն աջակցելը, մենք համոզված ենք, որ ստեղծարար գաղափարներ խթանելն ու արվեստագետներին աջակցելը՝ իրենց գաղափարները ստեղծարար նախագծերի և բիզնեսների վերածելու համար, շատ ավելի մեծ ներդրում է ապագայի մեջ և ոչ պակաս կենսական նշանակություն ունի հայ մշակույթի աճի և կայունության համար։ Ահա թե ինչու մենք ուրախ ենք մեկնարկել մեր երկրորդ Artbox Incubator-ը և առաջ մղել նոր գաղափարներ», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
Ծրագրին կարող են դիմել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող ստեղծագործողներ, որոնք իրենց ծրագիրն իրականացնելու են Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում։ Նախընտրություն է տրվում այն ծրագրերին, որոնք ունեն առևտրային հաջողության հասնելու ներուժ։
«ՀԲԸՄ Katapult ծրագիրը Creative Armenia-ի հետ համատեղ ուրախ է մեկնարկել Artbox Incubator-ի 2-րդ թողարկումը: Այս Incubator-ը կլինի վերջինը Katapult-ի շրջանակներում, բայց մենք վստահ ենք, որ նորանոր ծրագրեր դեռ կիրականացվեն մեր համագործակցության շրջանակներում: Մենք արել ենք առավելագույնը, որպեսզի աջակցություն տրամադրենք ստեղծարար բիզնես գաղափարներին զարգացման բոլոր փուլերի ընթացքում՝ ինկուբացիայից և աքսելերացիայից սկսած մինչև հաբերի ստեղծում: Անհամբերությամբ կսպասենք տեսնելու, թե ինչ նոր գաղափարներ է սերմանելու և զարգացնելու Artbox Incubator-ը առաջիկա ամիսների ընթացքում», – ասաց «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավար Աննա Գարգարյանը։
Artbox-ը սկսում է կարիերայի աքսելերացիոն ծրագիրը 24 ընտրված անհատ արվեստագետների համար Հայաստանում
Անհատ արվեստագետները՝ սկսած երաժիշտներից մինչև գրաֆիկ դիզայներներ, նկարիչներից մինչև նորաձևության դիզայներներ և ավելին, կխթանեն իրենց ստեղծարար կարիերան Artbox Entrepreneur ծրագրի միջոցով:

Artbox Incubator by Creative Armenia is currently accepting applications
Creative Armenia is excited to announce the open call for applications to the second edition of its signature Artbox Incubator program, designed to develop creative ideas into business plans.
In Spring 2024, Artbox Incubator will run an 8-week program through a cutting-edge online platform and selected projects from various creative fields will be given an unprecedented opportunity to work with prominent business leaders and renowned cultural figures to develop a complete package for their projects, covering a business model strategy, production strategy, marketing strategy, and more. Following the preparation of this package, all participants will present their projects for financial support, enabling them to bring their creative projects to life. This encompasses grants of up to €10,000, available for up to 10 strongest projects each.
To learn more about the Artbox Incubator and to apply by the February 29, 2024 deadline, please, visit the website.
"While it is vital for us to support the growth of existing creative businesses, cultural institutions, and individuals, giving a strong and smart spark to creative ideas and supporting artists to develop those into creative projects and businesses proves to be our big investment in the future and even more vital for the growth and sustainability of Armenian culture. This is why we are thrilled to run our second Artbox Incubator and push new ideas upward,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
The application is open for creators from across the world with projects intended for implementation within the Republic of Armenia. Priority will be given to projects demonstrating potential for commercial success.
“AGBU Katapult is thrilled to launch this next round of Artbox incubator with Creative Armenia. This will mark the final incubator round within Katapult, but we’re sure there are many more to come beyond our cooperation scope. We have done our do-diligence to make sure to provide all stages of creative business ideas with support along their journey - from incubation, to acceleration, to hub establishments. We can’t wait to see what new ideas Artbox incubator will seed and blossom over the next few months,” said Anna Gargarian, the head of the KATAPULT Creative Accelerator Program.
Artbox launches its career acceleration program for 24 selected individual artists in Armenia
Individual artists, ranging from musicians to graphic designers, from painters to fashion designers and beyond, will boost their creative careers through the Artbox Entrepreneur program.