Artbox Entrepreneur ծրագրի ավարտին 21 տաղանդավոր անհատ ստեղծագործողների հատկացվեց 52,500 եվրո դրամաշնորհ՝ խթանելու Հայաստանում մշակութային ոլորտը
Հրապարակված է հունվար 27, 2025
Creative Armenia-ն հաջողությամբ ավարտեց Artbox Entrepreneur հեղինակային ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս անհատ ստեղծագործողներին աջակցելու դառնալ ստեղծարար ձեռներեցներ:
21 արվեստագետներ, որոնք ներկայացնում են արվեստի տարբեր ոլորտներ, ինչպիսիք են դիզայնը, վիզուալ և մուլտիմեդիա արվեստը, ֆիլմարտադրությունը և լուսանկարչությունը, սկսեցին իրենց ձեռնարկատիրական ճանապարհորդությունը Artbox-ի հետ։ Նրանց նպատակն էր սկիզբ դնել իրենց ստեղծարար կարիերային, զարգացնել իրենց անհատական բրենդինգը և ապահովել ավելի մեծ եկամուտ: Ծրագրի շրջանակում կազմակերպված շաբաթական աշխատարանների և խորհրդատվությունների ընթացքում մասնակիցները աշխատեցին բիզնեսի, նորարարության ու ձեռներեցության, ինչպես նաև ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտի առաջատար միջազգային մենթորների հետ Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից, Մեքսիկայից և ԱՄՆ-ից։ Աշխատարանների արդյունքում մասնակիցները ձեռք բերեցին գիտելիքներ ու նոր հմտություններ իրենց անհատական բրենդինգի, առաջխաղացման, վաճառքի ռազմավարությունների մասին և ավելին։
Artbox Entrepreneur ծրագրի երրորդ թողարկումն ավարտեցին և ընդհանուր 52,500 եվրո դրամաշնորհ ստացան 21 ստեղծագործողներ (յուրաքանչյուրը՝ 2,500 եվրո)։ Ծրագրի դրամաշնորհառուներն են՝
«Artbox Entrepreneur ծրագրի երրորդ թողարկման 21 արվեստագետներ դարձան ստեղծարար ձեռներեցներ։ Creative Armenia-ում մենք հավատում ենք, որ բոլոր ստեղծագործողներն ունեն իրենց արվեստից կայուն եկամուտի հոսք ստեղծելու կարողություն և ներուժ: Artbox Entrepreneur-ի դերը կայանում է այդ ստեղծագործողներին աջակցելու մեջ այդ արդյունքին հասնելու համար», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
Artbox Entrepreneur ծրագիրն ավարտվեց՝ 22 ստեղծագործողի հատկացնելով 55,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհ
22 անհատ ստեղծագործողներ հաջողությամբ ավարտեցին Artbox Entrepreneur 6-շաբաթյա ծրագիրը, և նրանցից յուրաքանչյուրը ստացավ 2,500 եվրո դրամաշնորհ՝ խթանելու իրենց կարիերայի զարգացման պլանը:

Published: January 27, 2025
Creative Armenia celebrates the successful completion of its Artbox Entrepreneur signature program, which empowers individual artists to transform into creative entrepreneurs.
21 artists, representing diverse creative fields such as design, visual and multimedia arts, film, and photography, embarked on their entrepreneurial journey with Artbox. Their goal was to jumpstart their creative careers, strengthen their personal brands, and maximize their revenue. Through the program, participants benefited from weekly workshops and consultations led by frontrunning international mentors in business, innovation, and entrepreneurship, as well as creative industries, from France, Italy, Spain, Mexico, and the USA. These sessions provided valuable insights on their self-branding, promotion, sales, and more.
The 21 participants who successfully completed the third edition of Artbox Entrepreneur program have collectively received €52,500, with each artist being awarded €2,500 to bring their entrepreneurial plans to life. The grant-receiving participants are as follows:
“The 21 artists of our third edition of Artbox Entrepreneur program turned into creative entrepreneurs through the definitive structure of Artbox. At Creative Armenia, we believe all artists have the potential and need to build a successful and sustainable profitability channel around their art; and it’s the role of Artbox Entrepreneur to help them do so,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
Artbox Entrepreneur program completes by granting €55,000 to 22 artists
Artbox Entrepreneur wraps up as 22 individual artists successfully complete the 6-week program and receive €2,500 each to bring their career acceleration plans to life.