Artbox Accelerator-ը հատկացրել է 210,000 եվրո դրամաշնորհ 7 ստեղծարար բիզնեսների՝ մեծացնելու և հզորացնելու Հայաստանի ստեղծարար էկոհամակարգը
Հրապարակված է սեպտեմբեր 19, 2024
Creative Armenia-ն հաջողությամբ ավարտեց Artbox Accelerator հեղինակային ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով խթանելու ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտում գործող բիզնեսների աճը:
2024 թվականին հունիսից հուլիսի վերջ ընկած ժամանակահատվածում երաժշտության, նորաձևության, անիմացիայի և այլ ոլորտներից 16 ստեղծարար բիզնեսներ մասնակցեցին Artbox Accelerator ծրագրին՝ զարգացնելու իրենց բիզնեսները, ընդլայնելու իրենց լսարանները և բարձրացնելու շահութաբերությունը: 8-շաբաթյա ծրագրի ընթացքում ընտրված թիմերը աշխատել են փորձագետ և կայացած ձեռներեց մենթորների հետ, որոնք փորձառություն ունեն այնպիսի առաջատար միջազգային ընկերություններում և հաստատություններում, ինչպիսիք են LEGO®-ն, Parsons-ը, Burberry-ն, և միացել են ծրագրին աշխարհի տարբեր ծայրերից՝ Ֆրանսիայից, Դանիայից, Նիդեռլանդներից:
Ծրագրի աշխատարանները ընդգրկում էին թեմաների լայն շրջանակ՝ բիզնեսի կատարողականի գնահատումից մինչև ապրանքի բարելավում, արդյունավետության օպտիմալացում, աճի նախագծում և ավելին:
Artbox Accelerator ծրագիրը հաջողությամբ ավարտած 16 ստեղծարար բիզնեսներն են՝
«Creative Armenia-ում մենք ընդգծում ենք գործող ստեղծարար բիզնեսների աճի խթանման կարևորությունը։ Մենք հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ Artbox Accelerator ծրագրի միջոցով 7 ստեղծարար բիզնեսների նոր ալիքին տրամադրել ենք աջակցության և դրամաշնորհների համալիր փաթեթ՝ խթանելու նրանց ներգրավվածությունը տեղական և միջազգային շահագրգիռ կողմերի հետ, ցուցադրելու իրենց աշխատանքը, ընդլայնելու իրենց եկամուտները, ինչպես նաև մեծացնելու հանրային իրական ազդեցությունը», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։

Seven creative businesses have been awarded a €210,000 Artbox Accelerator grant to scale up and strengthen Armenia’s creative ecosystem
Published: September 19, 2024
Creative Armenia celebrates the successful completion of its signature Artbox Accelerator program, aimed at nurturing the growth of businesses in the creative industries.
From June to the end of July 2024, 16 creative businesses across creative fields such as music, fashion, animation, and more participated in Artbox Accelerator to expand their businesses, grow their audiences, and increase profitability. For 8 weeks, these teams collaborated with mentors from top international companies and institutions such as LEGO®, Parsons, Burberry, and others, joining the program from various parts of the world, including France, Denmark, the Netherlands, and beyond.
The workshops covered a wide range of topics, including assessing business performance, improving their products, optimizing efficiency, developing growth strategies, and more.
16 creative businesses accelerated by Artbox are:
“At Creative Armenia, we emphasize the significance of boosting the growth of existing creative businesses. Through Artbox Accelerator, we are proud of having provided a new wave of 7 creative businesses a distinctive pipeline of support and grants to catalyze their engagement with local and international stakeholders, showcase their work, and expand their revenues as well as genuine public influence,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
The 7 participants that were cumulatively awarded €210,000 to accelerate their creative businesses are: