Մեկնարկվեց Artbox Hub ծրագիրը. ընդունվում են հայտեր։
Creative Armenia-ն ուրախ է պաշտոնապես մեկնարկել Artbox Hub ծրագիրը և հայտերի ընդունումը։ Ծրագիրը իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ` «Կատապուլտ» ստեղծարար ակսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում։
8-շաբաթյա առցանց ծրագիր է՝ ստեղծված հատուկ Հայաստանում բոլոր ստեղծարար ոլորտներում գործող մշակութային հաստատությունների համար։ Ծրագիրը մասնակցող հաստատություններին տրամադրում է հնարավորություն իրենց տարածքը վերածելու իրենց համայնքի համար ցայտուն մշակութային կենտրոնների։
Աշխատելով առաջատար մենթորների և միջազգային մշակութային հաստատությունների առաջնորդների հետ մասնակցող կազմակերպությունները կվերաիմաստավորեն իրենց մոտեցումը մարքեթինգին, հաճախորդների ակտիվացմանը և եկամտի մոդելներին։ Նրանք կմշակեն ռազմավարություն՝ իրենց տարածքներին նոր շունչ տալու ու հասանելի ու հետաքրքիր մշակութային կենտրոններ ստեղծելու համար։ Ծրագրի ավարտին հաստատությունները կներկայացնեն իրենց տարածքները մշակութային ստեղծարար կենտրոնների վերածելու նախագծերը, և դրանցից լավագույն 3-ը կընտրվեն՝ ստանալու 50,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհ և բրենդավորման աջակցություն՝ իրենց ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
Ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետն է 2023թ.-ի ապրիլի 28-ը։ Ծրագրին ծանոթանալ և հայտերը ներկայացնել կարող եք artbox.am/hub կայքէջում։
«Յուրաքանչյուր Artbox ծրագրով մենք կենսական աջակցություն ու հարացույցի փոփոխություն ենք բերում արվեստի ոլորտի բոլոր գործիչներին՝ լինեն նրանք անհատ արվեստագետներ, ստեղծարար թիմեր, թե մշակութային կազմակերպություններ», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։ «Artbox Hub-ը այս շարքի նոր ծրագիր է, որը նոր թափ կտա Հայաստանի մշակութային հաստատություններին, կօգնի բացահայտել նրանց և նրանց համայնքների ներուժն ու հնարավորությունները, ինչպես նաև կակտիվացնի նրանց որպես ստեղծարար կենտրոններ՝ հեղինակային 8-շաբաթյա ծրագրի, մենթորությունների, բրենդավորման և 50,000 եվրոյի չափով ֆինանսավորման միջոցով։ Սա նախադեպը չունեցող հնարավորություն է մշակութային բոլոր հաստատությունների համար»։
Ընդունվում են հայտեր ստեղծարար հաստատություններից, որոնք իրենց գործունեությունը ծավալում են Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում և ցանկանում են առավելագույնի հասցնել իրենց համայնքի ներգրավումը, եկամուտները և տեսանելիությունը։ Ծրագիրը նախատեսված է ստեղծարար բոլոր ոլորտներում գործող կազմակերպությունների և տարածքների համար, որոնք կարիք ունեն մշակելու նոր մոտեցումներ իրենց համայնքներում և արվեստի ոլորտում ավելի ներգրավված, ակտիվ ու կայուն ներկայություն հաստատելու համար։
««Կատապուլտի» թիմը գիտակցում է, որ կայուն մշակութային հաստատություններ ունենալը կենսական նշանակություն ունի բեղուն ստեղծարար էկոհամակարգի համար։ Artbox Hub-ը բացառիկ հնարավորություն է մշակութային հաստատությունների համար ներկայացնելու և զարգացնելու առևտրայնորեն կենսունակ ծրագրեր և նախագծեր՝ խթանելու իրենց ընդհանուր եկամուտները, միաժամանակ ակտիվացնելով կապը համայնքի հետ և զարգացնելով իրենց հասարակական արդիականությունը՝ «կիզակետ» բառի իրական իմաստով» – ասաց Աննա Կ․ Գարգարյանը, «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավարը։
Creative Armenia-ն մշակութային հիմնադրամ է հայ ժողովրդի համար, որը հայտնաբերում, զարգացնում ու խթանում է արվեստի տարբեր ոլորտների նորարար ստեղծագործողների։ Artbox-ը ստեղծվել է Creative Armenia-ի կողմից և իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ «Կատապուլտ» ստեղծարար ակսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում։

Applications to Artbox Hub are Now Open
Creative Armenia is delighted to officially launch and open the applications for Artbox Hub, a program funded by the European Union in Armenia and launched in partnership with AGBU Armenia within the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.
Artbox Hub is an 8-week online program designed specifically for cultural institutions across all creative fields in Armenia, which offers an unparalleled opportunity to turn their spaces into vibrant cultural hubs for their communities.
Working with top-notch mentors and renowned cultural leaders from international institutions, the participating organizations will rethink their approach to their marketing, audience engagement, and revenue models, develop a strategy to rejuvenate their spaces, and create accessible and exciting cultural hotspots. At the end of the program the institutions will present their proposals for activating their spaces as creative hubs and 3 of them will be selected to receive grants in the amount of €50,000 each as well as branding and consulting support to bring their plan to life.
To learn more about the Artbox Hub and to apply by the April 28, 2023 deadline. No late submissions will be accepted.
“With each of the Artbox programs we bring vital support and a paradigm shift to each of our target groups in the arts – whether they are individual creators, creative teams, or cultural institutions.” said Creative Armenia’s Director of Programs Anush Ter-Khachatryan. “Artbox Hub is the most recent of Artbox programs, which will accelerate cultural institutions throughout Armenia, unleash their potential and power within their communities and beyond, and activate them as creative hubs due to 8-week signature curriculum, mentorships, branding, and €50,000 seed funding. This is an unprecedented opportunity for cultural institutions.”
The application is open for creative institutions executing their creative and professional activity within the Republic of Armenia and looking to maximize their community engagement, revenue, and reach. The program is tailored towards arts organizations and spaces across all disciplines that need support in developing new solutions toward more engaged, active, and sustainable presence in their communities and in the arts.
“At Katapult, we understand that having sustainable cultural institutions is essential for a thriving creative ecosystem. Artbox Hub is a unique opportunity for cultural institutions to propose and develop commercially viable programs and projects to boost their overall income generation while activating their community outreach and public relevance in the true sense of a ‘hub’.”— said Anna K. Gargarian, the lead of KATAPULT Creative Accelerator Program.
Creative Armenia is a global arts foundation for the Armenian people that discovers, develops, and champions innovative talent across the arts. Artbox is developed by Creative Armenia, funded by the European Union in Armenia and launched in partnership with AGBU Armenia in the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.